1mm rope chain available in 14K white gold, 14K yellow gold, 14K rose gold, and platinum
1mm Rope – Spring Ring Clasp
$60.00 – $280.00Price range: $60.00 through $280.00
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 6 × 2 in |
| Metal Type | 14K Yellow Gold, 14K White Gold, 14K Rose Gold, Platinum |
| Length | 7", 16", 18", 20", 24" |
Specifications
| Chain Type | Rope Chain |
| Lengths: | 7″, 16″, 18″, 20″, 24″ |
| Diameter: | 1 mm |
| Plating: | 14K Yellow Gold – no; 14K White Gold – Rhodium; 14K Rose Gold – no; Platinum – no |
| Finish: | Polished |
| Solid / Hollow: | Solid |
| Clasp Type: | Spring Ring |
| Wear / Care Recommendations: | Gold Cleaner, Platinum Cleaner, Jewelry Steamer, Polishing Cloth |
Other Items
$315.00 – $890.00Price range: $315.00 through $890.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$60.00 – $280.00Price range: $60.00 through $280.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$40.00 – $85.00Price range: $40.00 through $85.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$100.00 – $285.00Price range: $100.00 through $285.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$70.00 – $175.00Price range: $70.00 through $175.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$215.00 – $560.00Price range: $215.00 through $560.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$135.00 – $370.00Price range: $135.00 through $370.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

















