.55mm box chain available in 14K white gold, 14K yellow gold, and 14K rose gold
.55mm Box – Spring Ring Clasp
$75.00 – $160.00Price range: $75.00 through $160.00
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 6 × 2 in |
| Metal Type | 14K Yellow Gold, 14K White Gold, 14K Rose Gold |
| Length | 7", 16", 18", 20", 24" |
Specifications
| Chain Type | Box Chain |
| Lengths: | 7″, 16″, 18″, 20″, 24″ |
| Diameter: | .55 mm |
| Plating: | 14K Yellow Gold – no; 14K White Gold – Rhodium; 14K Rose Gold – no |
| Finish: | Polished |
| Solid / Hollow: | Solid |
| Clasp Type: | Spring Ring |
| Wear / Care Recommendations: | Gold Cleaner, Platinum Cleaner, Jewelry Steamer, Polishing Cloth |
Other Items
$230.00 – $695.00Price range: $230.00 through $695.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$705.00 – $775.00Price range: $705.00 through $775.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$190.00 – $505.00Price range: $190.00 through $505.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$160.00 – $390.00Price range: $160.00 through $390.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$490.00 – $1,535.00Price range: $490.00 through $1,535.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$295.00 – $905.00Price range: $295.00 through $905.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$95.00 – $280.00Price range: $95.00 through $280.00
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page













